Mirek Volný, narozen 1980 ve znamení vodnáře.

K létání jsem se dostal v 16-ti letech díky rodinné dovolené na kurzu paraglidingu, také rodiče paragliding velmi zaujal a tak jsem měl možnost pravidelně létat, na rodinné výbavě a s jejich podporou. Na začátku byl mým instruktorem Pavel Maňka a jeho syn Petr (škola MPP paragliding v Orlických horách) s nimi jsem poprvé cestoval na některá slavná místa v Evropě. V 18-ti letech jsem jako dárek k narozeninám dostal nový sportovní kluzák a následně jsem se stal v roce 1999 již pod vedením dalších instruktorů nejmladším tandem pilotem PL-T a splnil kritéria pro získání kvalifikace soutěžní pilot PL-C a FAI licence.

Od roku 2000 jsem se pravidelně věnoval nejen závodní činnosti (první profesinální smlouva), ale také jako nejmladší instruktor jsem měl možnost získat zkušenosti ve většině středisek pilotního výcviku pod vedením různých vyhlášených instruktorských kapacit. Začal jsem se také zajímat o motorový paragliding a to díky tomu, že jsem se na Rané poprvé setkal s Petrem Garbierem (získal pilotní licence MPG a PPG pilot, kde jsem byl jeho žákem a přezkoušel mě hlavní inspektor provozu Radek Václavík) V několika dalších školách jsem měl možnost se aktivně podílet na začátcích výuky paraglidingu na navijácích v ČR (především škola Mistral Jardy Grulicha a Michala Pospíšila) a až do současnosti mě zajímá vývoji v této oblasti, která je pro český paragliding nenahraditelná.

V roce 2004 jsem byl jmenován inspektorem provozu LAA ČR za pravidelnou činnost při tvorbě výcvikové osnovy. Také v tomto roce jsem se stal jedním z pověřených instruktorů/inspektorů pro výuku tandemového létání. V letech 2006 a 2007 jsem vedl bezmotorovou část střediska pilotního výcviku PARA&FLY v Roudnici nad Labem, a létal jako firemní pilot prototypy soutěžních speciálů Jojowings (František Salava a M.Machartová).

Od sezóny 2008 jsem létal s podporou českého výrobce křídel GRADIENT (Ondřej Dupal). A ve stejném jsem při spolupráci s Tomášem Braunerem a jeho firmou EasyFly stál u zrodu střediska pilotního výcviku Česká Škola létání. Tato spolupráce byla podpořena vybavením firmy Advance a já měl jsem na starost základní kurzy na Rané a v roce 2009 se stal instruktorem i motorového paraglidingu.

Následně jsem v roce 2011 nastartoval vlastní projekt Základní Škola Létání, protože se v té době Garboš nastěhoval na Ranou a další okolnosti tomu přáli, tak jsme společně utvořili silné jádro tohoto projektu. Hanka s Renčou a Tomášem Lednikem s námi začali naplno spolupracovali na výletech za létáním. Díky mým zkušenostem z profese internetového marketingu vznikl e-shop s vybavením PG-shop.cz, původně však byl jen katalogem toho co máme a umíme objednat.

Vážím si také toho, že provoz navijáku Bruno3 v Solanech Petra Černého a Moniky Horňákové se stal nedílnou důležitou součástní našeho dolétání a následně nám naviják přenechali. Navijákař Martin Kuře Soukup provoz navijáku profesionalizoval a přesunuli jsme jej do PGZ Černiv. Pomocí navijáku jsme také dvě sezony vlekali do velké výšky (až 1000agl) v rámci projektu "SIV Nechranice".

Kromě základních, sportovních a tandemových kurzů se věnuji programu sportovních talentů, jehož jsem byl také účastníkem, a v letech 2007-2013 byl jejich hlavním trenérem. Létání je můj životní styl a ze srdce jej miluji. Často využiji to nejlepší počasí,pro své vlastní létání (hlavně v ČR), prioritou je pro mě má početná rodina a tak si přeji čas ve vzduchu co nejlépe využít. Rád se nejen ve vzduchu potkávám se svými žáky, které dále podporuji a máme společnou radost z nalétaných hodin, uletěných kilometrů a spolupráce spojené s létáním. Podílim se na mnoha internetových projektech souvisejících se paraglidingem - Bazar, Mapa, Meteoalarm, FB skupiny a dalších.

Vybrané úspěchy:

• 1. místo - Extremní závod štafet 2004
  • 2. místo - 2. kolo české ligy 2004
  • 3. místo - Český Pohár 2006 /TOP Jazz tým/
  • 3. místo v celkovém pořadí seriálu závodů České Ligy 2007
  • 3. místo - 2. kolo ligy 2010 motorového paraglidingu /krosny/
  • 3. místo - Český Pohár 2011 /tým Raná paragliding/
  • 3. místo - Mistrovství Itálie 2012 v Bassanu /tým CZE Gradient Aspen4/
  • 1. místo - Český Pohár 2012 /tým Zvláštní škola létání/
  • 2. místo - Český Pohár 2015 kategorie tandem
  • 2015 - nové osobní maximum: návratový let 225km (solo) 124km (tandem) , volná vzdálenost v ČR 153km
  • 2017 - rekordní návratový let 270km (solo), jeden z nejdelších letů čekého pilota na uzavřené trati 3.nejdelší let afrického kontinentu. (magických 300km bylo pokořeno českými piloty až v roce 2022) Nový Český rekord na uzavřené trati s tandemem 164km, 2.místo český pohár v paraglidingu, kategorie tandem